Adventní stánek k Mezinárodnímu dni dobrovolnictví

05. 12. 2022 10:00 to 22:00
Přijďte za námi 5. 12. na adventní trh na Moravském nám. Na stánku k Mezinárodnímu dni dobrovolnictví najdete informace o možnostech zapojení se do dobrovolnických činností u nás v regionu i ve světě. Na stánku vás budou čekat také další neziskové organizace. TISKOVÁ ZPRÁVA Z 2. 12. 2022.
 

V pondělí 5. 12. se můžete potkat se zástupci DC 67 a dalších šesti organizací na adventních trzích na Moravském náměstí. Dozvíte se něco více o aktuálních dobrovolnických nabídkách a příležitostech přímo od zástupců*kyň organizací:

Celou dobu bude na stánku dobrovolnický kvíz, po jehož vyplnění můžete získat čerstvě vydaný Můj dobrovolnický deník

 

Tisková zpráva z 2. 12. 2022

Dobrovolníci mění svět: 5. prosince slavíme Mezinárodní den dobrovolnictví

Nejsou příliš vidět, ale těžko říct, jak by svět vypadal bez nich - řeč je o lidech, kteří denně nezištně pomáhají druhým. A vykonávají tak práci, která by stát ročně přišla na 30 miliard.* Dobrovolníci 5. prosince slaví svůj mezinárodní den. V Brně si jej připomínáme na Adventním dobrovolnickém stánku, který koordinuje Regionální dobrovolnické centrum Jihomoravského kraje. Dozvíte se na něm, jak se u nás i v zahraničí do dobrovolnictví zapojit.

Možná jste se setkali s heslem, že dobrovolná pomoc je nevyčíslitelná. Zdá se, že tomu tak je, i když statistická data známe: stovky tisíc hodin pomoci, které by denně stály desítky milionů korun - to je jen přibližná ekonomická hodnota dobrovolnictví.* Nezištná pomoc nabyla na významu během přírodních katastrof, kdy na různých místech Česka udeřilo ničivé tornádo. Klíčová byla také během pandemie Covidu, kdy se tisíce lidí zapojili do pomoci, od roznášky obědů až po šití roušek. A další stovky a tisíce dobrovolníků vyžaduje aktuálně probíhající konflikt v Evropě: 

“Události posledních let ukazují, že dobrovolná pomoc se v krizi stává tou jedinou možnou pomocí - stát bohužel leckdy nedokáže reagovat pružně nebo na to nemá potřebné kapacity. Nepostradatelnost dobrovolnictví se jasně ukázala letos po začátku války na Ukrajině. Jen díky dobrovolníkům jsme mohli důstojně přijmout všechny lidi, kteří se ze dne na den ocitli bez přístřeší”, říká Kateřina Petrášová, ředitelka Regionální dobrovolnického centra JmK, a dodává: “Dobrovolníci však nepomáhají jen při mimořádných událostech; jsou denně aktivní hlavně tam, kde je nedostatek personálních sil: v sociálních službách, v kultuře, v pomoci zvířatům nebo v oblasti ochrany přírody po celé České republice.”

Chcete se také stát dobrovolníkem? Nebo se chcete dozvědět, jak funguje dobrovolnictví v různých organizacích? Regionální dobrovolnické centrum JmK aktuálně zastřešuje 80 neziskových organizací a nabízí výjezd do zahraničí v rámci pestré škály deseti mezinárodních platforem. Stavte se v pondělí 5. prosince od 10 do 20 h v Brně na Moravské náměstí u Jošta. 

Kontaktujte nás:

Kateřina Petrášová, ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Jihomoravského kraje (katerina.petrasova@dobrovolnickecentrum.cz, 774 628 627)

Zdroj statistik:

https://www.vlada.cz/assets/ppov/rnno/zapisy-ze-zasedani/Priloha_2_Rozvo..., str. 34*