Společně pro čistší planetu

Září přináší jedinečnou příležitost spojit síly pro lepší budoucnost naší planety. Blíží se Celosvětový úklidový den, známý jako World Cleanup Day, který sjednotí dobrovolníky z více než 190 zemí. Za pouhé tři týdny, konkrétně 16. září, se lidé v České republice i po celém světě postaví proti nepořádku, který ohrožuje krásu a zdraví naší planety.

Tato událost nejen odstraňuje odpadky z moří, pláží, lesů a ulic, ale symbolizuje také solidaritu s naším životním prostředím, která překonává hranice politické, sociální a rasové. Celosvětový úklidový den zahajuje vlnu společného úsilí za jediným cílem – čistší a zdravější planetu pro všechny.

Významnou úlohu v tomto úsilí hraje spolek Ukliďme Česko, díky kterému se již od roku 2018 Česká republika zapojuje do této akce. Významné uznání se této akci dostalo letos v červenci, kdy Celosvětový úklidový den získal cenu OSN za mobilizaci veřejnosti a naplňování cílů udržitelného rozvoje (SDGs). To svědčí o mimořádném významu a síle této iniciativy.

Na letošní podzim jsou naplánovány stovky úklidových akcí po celé České republice. Většina z nich proběhne v sobotu 16. září, aby se propojila s celosvětovým úsilím. Pokud chcete přiložit ruku k dílu, stačí si vybrat akci z interaktivní mapy na webu www.UklidmeCesko.cz/map.

Letošní 10. ročník akce Ukliďme Česko přilákal rekordní počet dobrovolníků, mezi nimiž byl i symbolický miliontý účastník. ,,Zájem o dobrovolnické uklízení byl letošní jaro nebývalý, což způsobilo náročnou logistiku celé akce. Rozdali jsme 130 000 pytlů na sběr odpadků a 160 000 párů rukavic, které jsme měli pro dobrovolníky nachystány. Přesto jsme však i díky našim partnerům připraveni naplánované podzimní úklidy podpořit pytli a rukavicemi", uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Přijďte a přidejte se k dobrovolníkům z celého světa 16. září. Každá ruka pomůže vytvořit čistější a zdravější planetu pro všechny.