Dobrovolnictví mění svět: 25. dubna startují Dny dobrovolnictví

Vyzkoušet si, jaké je to být dobrovolníkem v nemocnici nebo jízdu na cyklorikše? Zkusit uvařit jídlo pro lidi bez domova, zažít dobrodružnou výpravu do lesa spolu s lidmi s hendikepem či napsat dopis osamoceným seniorům? To je jen stručná ukázka aktivit, které čekají na každého, kdo se letos zapojí do Dnů dobrovolnictví v Jihomoravském kraji. Kampaň letos proběhne v rekordních 12 krajích Česka - od Plzně přes Brno až po Ostravu.

 

Dny dobrovolnictví v Jihomoravském kraji odstartují akcí Nevidomí za volantem na Masarykově okruhu, a to ve čtvrtek 25. dubna v 9:00, kterou pořádá organizace pro pomoc nevidomým TyfloCentrum Brno. Jde o jedinečný zážitek pro nevidomé v podobě samostatné jízdy. Účelem je zprostředkovat nevidomým a slabozrakým lidem autentický vjem z jednoho úseku každodenní rutiny vidícího člověka.

Dny dobrovolnictví pořádají Regionální dobrovolnická centra, jejichž posláním je propojovat organizace s dobrovolníky a zvyšovat povědomí o možnostech dobrovolnictví. Celorepublikovou kampaň koordinuje Jihomoravské dobrovolnické centrum.

Cílem kampaně je upozornit na to, jak nezastupitelnou roli hraje zapojení dobrovolníků v naší společnosti. Ať už se jedná o dobrovolnictví v covidových letech, při tornádu nebo při pomoci lidem z Ukrajiny. Dobrovolná práce se během posledních let stává naprosto klíčovou součástí naší společnosti. Dle výzkumů Ministerstva vnitra představuje přepočtená dobrovolnická pomoc 30 miliard korun ročně*.

“Události posledních let ukazují, že dobrovolnictví se v krizi stává nepostradatelným. Dobrovolnictví je však zapotřebí i v klidných časech: lidé pomáhají v sociálních službách, kultuře nebo v ochraně přírody. A právě tuto pestrou paletu činností kampaň představí. A mimo jiné i to, že každá hodina dobrovolnictví je potřebná a užitečná”, říká Kateřina Petrášová, ředitelka Jihomoravského dobrovolnického centra.

Akce se zúčastní 180 organizací. Veřejnost bude mít možnost si vybrat z bezmála 300 akcí po celé ČR. V Jihomoravském kraji nabízíme přes 30 akcí. Po dobu čtyř dnů tak budou mít zájemci jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku dobrovolnické práce, vidět zázemí jednotlivých organizací a to, jak s dobrovolníky pracují.

“Letošní ročník jsme z jižní Moravy rozšířili do rekordních 12 krajů. Pořádání události v našem regionu a koordinace celorepublikové kampaně, je pro nás jedinečná výzva a zároveň příležitost posílit dobré jméno Jihomoravského kraje. Díky této akci posouváme téma dobrovolnictví na novou úroveň v rámci celé ČR”, dodává Petrášová.

A jak se mohou zájemci zapojit? Jednoduše. Podívat se na stránky www.dnydobrovolnictvi.cz, najít si aktivitu, která jim nejlépe sedí, vzít přátele, rodinu, známé a přijít. Kdy jindy než teď!

Více informací získáte na webu a na Facebooku.

Dny dobrovolnictví v Jihomoravském kraji jsou součástí akce, která bude ve stejném termínu probíhat ve dvanácti krajích ČR. Regionální dobrovolnická centra v hlavním městě Praha, Jihočeském kraji, Jihomoravském kraji, Karlovarském kraji, Kraji Vysočina, Královéhradeckém kraji, Libereckém kraji, Moravskoslezském kraji, Olomouckém kraji, Plzeňském kraji, Ústeckém kraji a Zlínském kraji spojila síly a v průběhu čtyř dnů proběhnou na řadě míst stovky dobrovolnických akcí napříč naší republikou.